piątek, 12 czerwca 2009

Konfitura z truskawek




Zdecydowalam sie pojsc w kroki mojej Mamy i zapieczetowac smak sezonu truskawkowego prezerwujac ich zapach, swiezos i urok w szklanych sloikach. Wyszukalam w mojej biblioteczce ksiazek kucharskich ksiazke francuskiej autorki Krystyny Farber, ktora ktos kto uwaza ze gotowanie to jest sztuka a robienie udanych konfitur to jest talent, dal mi kiedys w prezencie.
Ta wlasnie ksiazka “Mes Confitures”, ktora przeczytalam jak milosna nowele, niesamowicie mnie zainsparowala. Tak wiec na nastepny dzien wrocilam do domu ze zakupow chyba z 50 rodzajami roznego rodzaju sloikow na przetwory i kilkoma kilogramami swiezych truskawek. Caly dom natychmiast wypelnil sie swiezym i znajomym mi zapachem … Po czasie dopiero sobie uswiadomilam ze jest to zapach z mojego dziecinstwa, z domu rodzinnego, gdzie w kazdym roku w czerwcu, moja Mama masowo robila roznego rodzaju truskawkowe przetowry: od mrozonych truskawek, do kompotow i dzemow, po rozplywajace sie od truskawkowej slodyczy konfitury truskawkowej…
W swojej ksiazce milosnej o konfiturach, Krystyna Faber zapoznala mnie z kilkoma interesujacymi sekretami na to aby nasze konfitury zakonczyly sie sukcesem,… Krystyna pisze ze owoce musza byc zbierane wczesnnie rano, w pogodny i bezdeszczowny poranek, zanim jeszcze owoce pokryje rosa. Pokryte bowiem rosa owoce zawieraja duzo wody i spowoduja ze nasze przetwory beda wodniste Iinie beda w stanie skoncetrowac smaku i zapachu owoca. Natomiast owoce zebrane po poludniu sa za bardzo wyszuszone sloncem i nie zawieraja tyle smaku co owoce zebrane wczesnym ranem, po nocnym odpoczynku.

Poza tym aby zaprezerwowac kolor owoca, naczynie uzuwane do marynowania konfitur powinno byc porcelanowe lub szklane (nie plaskilowe lub metalowe) a naczynie do smazenia konfitur musi myc miedziane lub z nierdzewnej stali (nie teflonowe, aluminiowe, lub z innego metalu) z szeroka powierzchnia do gotowania. Czyli garnek powinien byc plytki i szeroki a nie waski, wysoki i gleboki. To pomoze szybkiemu odparowaniu wody z owocow. Poza tym to naczynie powinno byc przeznaczone tylko i wylacznie do robienia przetworow… Podobnie z lyzka do mieszana; musi ona byc albo miedziana, z nierdzewnej stali lub drewna i przeznaczona tylko do robienia przetworow. Aby nasze konfitury sie udaly, poza pierwszej jakosci produktami, wyparzonymi sloikami, odpowiednia miska do marynowania owocow, odpowiedniego garnka i lyzki, potrzeba duzo cierpliwosci, radosci I milosci… Bez tego bowiem nasze konfitury nie beda sie wiele roznic od tych kupionych w sklepie…
Moj przepis, troszke zmodyfikowany, jest zaczerpniety z ksiazki Krystyna Faber i zawiera truskawki kupione niestety na farmie oraz moj usmiech, radosc i milosc do gotowania.

2 kg truskawek,
6 szklanek cukru
Sok z 1 cytryny
15 liskow swiezej miety
15 ziarenek czarnego pieprzu, swiezo zmielonego

Bardzo szybko oplukac owoce, tak, aby nie mialy czasu wchlonac wody. Wysuszyc je sciereczka, oczyscic z gniazd i przeciac na pol.
Wsypac truskawki do porcelanowej lub szklanej miski, wymieszac z cukrem, sokiem z cytryny, przykryc folia i zostawic na noc w temperaturze pokojowej aby skladniki sie zamarynowaly.
Nastepnego dnia, przelac truskawki z miski do miedzianego lub z nierdzewnej stali garnka o szerokiej powierzchni i zagotowac przez 3 minuty. Po czym przelac mieszanke truskawkowa z powrotem do porcelanowej lub szklanej miski, przykryc folia I jak ostygnie, schowac do lodowki na noc.
Nastepnego dnia, wlozyc maly spodeczek do zamrazalnika, wymyc i wyparzyc sloiki I zakretki. Ja myje i parze slkoiki oraz zakretki w maszynie do mycia naczyn. Przecedzic mieszanke truskawkowa przez sito i zagotowac sam syrop bez truskawek w naszym miedzianym lub z nierdzewnej stali garnku przez okolo 10 minut, az temperature syropu bedzie miala 105C lub 221F.

Uzywajac lyzki z nierdzewnej stali zebrac z powierzchni syropu piane, dodac odcedzone wczesniej truskawki, miete i pieprz. Gotowac delikatnie mieszajac przez okolo 5 minut. Uzywajac lyzki z nierdzewnej stali zebrac znowu z powierzchni piane.
Wyjac z zamrazalnika spodeczek i wlac na spodeczek kilka kropel konfitury. Konfitura na schlodzonym spodeczku powinna zgestniec. Jezeli nie zgestnieje, nalezy nasza miksture dluzej gotowac, az do czasu kiedy po testowaniu na zimnym spodeczku konsystencja konfitury bedzie przypominac konfiture. Czas gotowania jest trudno okreslic, zalezy on bowiem od zawartosci wody w naszych owocaz oraz powierzchni parowania uzywanego przez nas garnka.
Przelac konfiture do sloikow, zapasteryzowac, po czym jesc i palce lizac.